TRZECIA OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA Z SERII FANTASTYKA I FILOZOFIA
UTOPIE, DYSTOPIE. PRZYSZŁOŚCI WYOBRAŻONE,
WYOBRAŻALNE I NIEWYOBRAŻALNE
TORUŃ, 28-29 CZERWCA 2018
Jeśli wierzyć Richardowi Barbrookowi, to można zasadnie utrzymywać, że wyczerpał się
utopijny potencjał nowoczesnych przyszłości wyobrażonych z ich lotami kosmicznymi,
sztuczną inteligencją i niewyczerpalnymi źródłami energii. Utrata owych starych wizji
świata – popularnych, choć pod wieloma względami naiwnych – nie tyle zaowocowała
stworzeniem nowych, ile wysypem przeróżnych przestróg, wizji katastrofy, gróźb i dystopii. Parafrazując Philipa Dicka są to mroczne, czy czarne skany z przyszłości. Paolo Bacigalupi oferuje wizję Ziemi po katastrofie ekologicznej spowodowanej konfliktami rozgrywanymi za pomocą biologicznych (genetycznych) innowacji, zaś serial Black Mirror eksploruje w tym duchu różne bliskie przyszłości oferując nam coś na kształt namiastek piekła w różnych odmianach wyłaniających się na styku nowych technologii i utartych praktyk kultury późnego kapitalizmu. Z kolei Opowieść podręcznej również oferuje wizję piekła, a, jak chcą niektórzy nie jest to piekło, które może nadejść, ale które jest – parafrazując znane powiedzenie – „dystopią, która już tu jest, tylko nie jest równomiernie rozłożona”.
Dystopijne wyobrażenia nie są jednak jedyną reakcją na zaistniałą sytuację. Ze względu na niedobór wiarygodnych wizji pozytywnej przyszłości, Bauman wskazuje inną formułę, która ma zastąpić stare narracje. Jest to retrotopia, czyli zwrot ku przeszłości, w której post factum lokowany jest moment zrealizowania społecznego ideału. Przyszłość zostaje zastąpiona przeszłością, którą można rekonstruować, wielbić, upiększać, czy przynajmniej odgrywać za nią nostalgię.
W tegorocznej edycji Fantastyki i Filozofii interesują nas jak przyszłości wyobrażone
splatają ludzi i ich techniki, społeczeństwa i ich otoczenia, różne formy bycia człowiekiem
i nie-człowiekiem. Lecz również, w jaki sposób tradycyjne tematy podboju kosmosu, sztucznej inteligencji i niewyczerpalnej energii zamieniły się w destrukcję Ziemi bez możliwości ucieczki gdzie indziej, wyczerpywania się źródeł energii i wirtualności, która pozbawia ludzi inteligencji oraz jak najogólniej rzecz ujmując – przyszłość jest miejscem jak najgorszym. I konsekwentnie: czy istnieją obrazy przyszłości, które niosą choć trochę optymizmu.
Na zgłoszenia abstraktów referatów czekamy do 16.06.2018, później zaczynamy
układać i porządkować program. Zgłoszenia należy wysyłać na adres:
fifilozofia@umk.pl
Konferencja nie wymaga uiszczania żadnej opłaty konferencyjnej. Przewidywany jest
drobny poczęstunek, jednak zapewnienie sobie posiłków oraz noclegów pozostawiamy
uczestnikom we własnym zakresie. W razie pytań, organizatorzy chętnie udzielą wszelkich
potrzebnych informacji.
* Ilustracja na szczycie strony jest autorstwa Suranto Dwi Saputra ‘Rant 73’: htps://www.ficcr.coo/photos/125321218@N07/29903084942 i została
udostępniona w dooenie publicznej, CC0.