Święta Wyobraźni #2: Dzień z Grą o Tron

Fani Sagi Lodu i Ognia mają okazję uczcić zakończenie serialowej sagi HBO. Nowe Święto Wyobraźni nadchodzi!

W sobotę, 15 czerwca przygotowaliśmy kolejną imprezę, na której będziemy grać w, opowiadać o i bawić się z kultową Grą o Tron. Mamy sporo fajnych atrakcji do zaoferowania. Zaprosiliśmy szereg fantastycznych prelegentów, zarówno z Torunia jak i z nieco dalszych zakątków Polski. Opowiedzą nam oni m.in. o tym co serial mówi o jego widzach, czy o tym dlaczego Martin jest mistrzem światotwórstwa. Zaprosiliśmy też Marka Kaczkowskiego, autora tomiku poezji inspirowanego światem Westeros. Dodatkowo każdy z naszych prelegentów poleci Wam mniej znaną książkę fantasy, którą jego zdaniem powinniście przeczytać.

Mało? Mamy więcej. Gracze w RPGi mają do wyboru aż trzech mistrzów gry, z których każdy przygotował dwie, wyjątkowe sesje w mechanice Pieśni Lodu i Ognia lub piątej edycji Dungeons and Dragons. Na ciekawskich i wszędobylskich czeka kolejna gra terenowa, której stawka jest dużo większa niż poprzednio: od decyzji graczy zależy, który z Wielkich Rodów Westeros zdobędzie przewagę po sobotniej imprezie. Przez cały czas trwania wydarzenia będzie można również pograć w czytelni w planszówki.

Wiele osób współpracuje z nami w pracy nad tym wydarzeniem. Tak jak poprzednio mamy kooperację między Spoiler Alertem, Książnicą Kopernikańską, Wydziałem Humanistycznym UMK, Wydziałem Filologicznym UMK, Instytutem Filozofii UMK i Stowarzyszeniem Miłośników Gier i Fantastyki Thorn. Teraz dodatkowo patronatem medialnym objęło nas Creatio Fantastica, zaś w bloku RPG dopomogła grupa HipeRPeG. Z kolei HBO Polska zgodziło się ufundować nagrody, które uczestnicy tego wydarzenia będą mieli szansę zdobyć.

Będzie się działo, warto być. Tym bardziej, że wstęp jest wolny dla każdego.

Program znajdziecie pod tym linkiem:
https://www.facebook.com/events/2253383218082277/

Serdecznie Zapraszamy!

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii, Spoiler Alert | Dodaj komentarz

Święta wyobraźni #1: Dzień z Lovecraftem, w mackach Cthulhu.

Świętuje się rzeczy ważne: pierwszoplanowe wydarzenia, szczególne
daty, istotne idee. Książnica Kopernikańska wraz z Kołem Badaczy
Popkultury ,,Spoiler Alert” oraz pracownikami Wydziału Humanistycznego
i Wydziału Filologicznego postanowili zacząć świętować coś
wyjątkowego: wyobraźnię autorów fantastyki, bogactwo ich światów i
niesamowitość ich opowieści, dlatego zapraszają do Książnicy
Kopernikańskiej na pierwsze spotkanie z cyklu ,,Święta wyobraźni”
zatytułowane ,,Dzień z Lovecraftem: w mackach Cthulhu”

W sobotę 30 marca, w godzinach 12:00 do 18:00 przygotowaliśmy szereg
atrakcji w Książnicy dla wszystkich fanów metafizycznego horroru.
Zaproszeni goście z UMK i sięgających do Lovecrafta wydawnictw
przedstawią szereg prelekcji, wyjaśniających różne motywy literatury
grozy, ich wpływ na popkulturę czy obecność w innych mediach. Dla
fanów poszukujących bardziej aktywnych atrakcji będzie możliwość
zagrania w lovecraftiańskie planszówki, rozegrania (lub przyjrzenia
się) sesji RPG w Zew Cthulhu (Black Monk), czy wzięcia udziału w
prostej grze terenowej zanurzonej w mitologii Lovecrafta. Z kolei ci,
którzy będą chcieli spokojniej spędzić czas, będą mogli (poza
prelekcjami) posłuchać wybranych utworów Lovecrafta czytanych na żywo.
Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.
Wstęp wolny, program dostępny pod linkiem:
http://ksiaznica.torun.pl/swieta-wyobrazni-dzien-z-lovecraftem-w-mackach-cthulhu/
https://pl-pl.facebook.com/events/532392027251770/
Pora świętować! Cthulhu R’lyeh wgah’nagl fhtagn

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii, Gry, Konferencje, Spoiler Alert, Zewnętrzne wydarzenia | Dodaj komentarz

Spotkanie z piosenkami z gier wideo.

W najbliższy poniedziałek o 17.00 zapraszamy do sali 302 w Harmonijce na nietypowy event Spoiler Alertu — Spotkanie z piosenkami z gier wideo. O co chodzi? Muzyka w grach to w dzisiejszych czasach rzecz oczywista, ale wiele gier wychodzi poza instrumentalne tło i na potrzeby swojej produkcji nagrywa zupełnie nową piosenkę, której tekst ma jakieś znaczenie w świecie gry. Niektóre z tych piosenek pojawiają się w świecie diegetycznym, inne jedynie w cut-scenach czy przy napisach końcowych. Każda ma jednak swoją własną historię i wagę.

Na najbliższym spotkaniu będziemy zarówno opowiadać o tych piosenkach, poznawać ich historię i znaczenie w grach,  jak też odsłuchiwać je (czy nawet oglądać ich „cut-scenowe teledyski”). Porozmawiamy też trochę o teoretycznym znaczeniu stosowania takich zabiegów w grach.

UWAGA: BĘDĄ SPOILERY! (Ostrzegamy :] )

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii, Spoiler Alert | Dodaj komentarz

Znowu konferencjujemy!

TRZECIA OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA Z SERII FANTASTYKA I FILOZOFIA
UTOPIE, DYSTOPIE. PRZYSZŁOŚCI WYOBRAŻONE,
WYOBRAŻALNE I NIEWYOBRAŻALNE
TORUŃ, 28-29 CZERWCA 2018
Jeśli wierzyć Richardowi Barbrookowi, to można zasadnie utrzymywać, że wyczerpał się
utopijny potencjał nowoczesnych przyszłości wyobrażonych z ich lotami kosmicznymi,
sztuczną inteligencją i niewyczerpalnymi źródłami energii. Utrata owych starych wizji
świata – popularnych, choć pod wieloma względami naiwnych – nie tyle zaowocowała
stworzeniem nowych, ile wysypem przeróżnych przestróg, wizji katastrofy, gróźb i dystopii. Parafrazując Philipa Dicka są to mroczne, czy czarne skany z przyszłości. Paolo Bacigalupi oferuje wizję Ziemi po katastrofie ekologicznej spowodowanej konfliktami rozgrywanymi za pomocą biologicznych (genetycznych) innowacji, zaś serial Black Mirror eksploruje w tym duchu różne bliskie przyszłości oferując nam coś na kształt namiastek piekła w różnych odmianach wyłaniających się na styku nowych technologii i utartych praktyk kultury późnego kapitalizmu. Z kolei Opowieść podręcznej również oferuje wizję piekła, a, jak chcą niektórzy nie jest to piekło, które może nadejść, ale które jest – parafrazując znane powiedzenie – „dystopią, która już tu jest, tylko nie jest równomiernie rozłożona”.

Dystopijne wyobrażenia nie są jednak jedyną reakcją na zaistniałą sytuację. Ze względu na niedobór wiarygodnych wizji pozytywnej przyszłości, Bauman wskazuje inną formułę, która ma zastąpić stare narracje. Jest to retrotopia, czyli zwrot ku przeszłości, w której post factum lokowany jest moment zrealizowania społecznego ideału. Przyszłość zostaje zastąpiona przeszłością, którą można rekonstruować, wielbić, upiększać, czy przynajmniej odgrywać za nią nostalgię.

W tegorocznej edycji Fantastyki i Filozofii interesują nas jak przyszłości wyobrażone
splatają ludzi i ich techniki, społeczeństwa i ich otoczenia, różne formy bycia człowiekiem
i nie-człowiekiem. Lecz również, w jaki sposób tradycyjne tematy podboju kosmosu, sztucznej inteligencji i niewyczerpalnej energii zamieniły się w destrukcję Ziemi bez możliwości ucieczki gdzie indziej, wyczerpywania się źródeł energii i wirtualności, która pozbawia ludzi inteligencji oraz jak najogólniej rzecz ujmując – przyszłość jest miejscem jak najgorszym. I konsekwentnie: czy istnieją obrazy przyszłości, które niosą choć trochę optymizmu.

Na zgłoszenia abstraktów referatów czekamy do 16.06.2018, później zaczynamy
układać i porządkować program. Zgłoszenia należy wysyłać na adres:

fifilozofia@umk.pl

Konferencja nie wymaga uiszczania żadnej opłaty konferencyjnej. Przewidywany jest
drobny poczęstunek, jednak zapewnienie sobie posiłków oraz noclegów pozostawiamy
uczestnikom we własnym zakresie. W razie pytań, organizatorzy chętnie udzielą wszelkich
potrzebnych informacji.

* Ilustracja na szczycie strony jest autorstwa Suranto Dwi Saputra ‘Rant 73’: htps://www.ficcr.coo/photos/125321218@N07/29903084942 i została
udostępniona w dooenie publicznej, CC0.

Zaszufladkowano do kategorii Konferencje, Spoiler Alert | Dodaj komentarz

Pyrkonowe przygody.

Ta galeria zawiera 22 zdjęcia.

W zeszły weekend część Spoiler Alertu wyruszyła do Poznania, na Festiwal Fantastyki Pyrkon, gdzie reklamowaliśmy patronujący nam Instytut Filozofii UMK. Galeria fotek ponizej :]. Planujemy też bytność, już bardziej aktywną na jeszcze innym tegorocznym konwencie, ale na razie shhhhhh,… 😉

Więcej galerii | Dodaj komentarz

Dni Filozofii 2018!!


W tym tygodniu sporo się dzieje! Bierzemy udział w Dniach Filozofii na Wydziale Humanistycznym UMK, we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu. Będą filmy, będą superbohaterowie, postpamięć i gry! Program znajdziecie poniżej — serdecznie zapraszamy!

Fantastyka i filozofia w CSW

Zaszufladkowano do kategorii Spoiler Alert, Zewnętrzne wydarzenia | Dodaj komentarz

Startujemy i rekrutujemy!

 

Bądźcie świadkami! Czas oficjalnie rozpocząć działalność Koła Naukowego Badaczy Popkultury „Spoiler Alert” w roku akademickim 2017/2018 i robimy to przy ryku silników V8 i zawodzeniu postapokaliptycznego wiatru!

Zapraszamy wszystkich chętnych w środę, 25 października o godzinie 17.00 do sali 305 Collegium Minus, gdzie odbędzie się inauguracyjne spotkanie Koła na ten rok. Najważniejszą częścią spotkania będzie dyskusja wokół filmu „Mad Max: Fury Road” (połączona z projekcją). Mgr Paweł Gąska, lokalny specjalista od światów postapokaliptycznych, będzie wyciągał szereg interesujących wątków i ważnych problemów zawartych w tym dwugodzinnymi filmie, oraz wskaże na związki Mad Maxa z innymi dziełami o postapokaliptycznej tematyce. Całość, mamy nadzieję, doprowadzi do żywej i płodnej dyskusji.

Spotkanie umożliwi również wszystkim chętnym studentom UMK zapisanie się do Koła. W planach mamy jeszcze dużo ciekawych rzeczy na najbliższe miesiące, więc jeśli interesujecie się popkulturą i chcecie mieć swój udział w badaniach nad nią – dołączcie do nas! Jesteśmy również otwarci na nowe pomysły i ciekawe inicjatywy, które nowi członkowie chcieliby ze sobą przynieść.

Zaszufladkowano do kategorii Spoiler Alert | Dodaj komentarz

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce….

Tak jest! „Spoiler Alert” pojawi się na Zlocie Miłośników Gwiezdnych Wojen „Star Force”, który już w ten weekend podbijać będzie Toruń. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku Coperniconu, również tutaj członkowie Spoiler Alertu będą opowiadać o filozoficznym odczytaniu fantastycznych motywów. Oczywiście tym razem całość analiz będzie dotyczyć kultowej sagi Georga Lucasa. Znajdziecie nas w sobotę w Centrum Sztuki Współczesnej.

O 18.00 dr hab. Krzysztof Abriszewski będzie opowiadał o różnych wariantach ścieżki bohatera, jakie możemy zobaczyć w Gwiezdnych Wojnach.

O 19.00 mgr Paweł Gąska będzie analizował jakie czynniki spowodowały przejście Anakina Skywalkera na ciemną stronę mocy.

Oczywiście jak zwykle zapraszamy wszystkich chętnych nie tylko na nasze prelekcje, ale na całe wydarzenie. Poza innymi ciekawymi wystąpieniami w sobotę odbędzie się również parada osób przebranych w gwiednowojenne kostiumy. Będą również warsztaty, pokazy, dużo ciekawych informacji o sadze oraz masa dobrej zabawy. Więcej informacji znajdziecie na: http://starforce.eu/

Zaszufladkowano do kategorii Spoiler Alert, Zewnętrzne wydarzenia | Dodaj komentarz

Copernicon – znamy już program!

Wspominaliśmy już, że w tym roku pojawiamy się na Konwencie Fantastyki i Popkultury „Copernicon”. Teraz możemy wam już zdradzić więcej na ten temat. FiF i Spoiler Alert przygotowały dla was następujące atrakcje:

W piątek o 19.00  w Sali popkulturowej 1 (Wydział Matematyki i Informatyki UMK, Sala 9, 2 piętro), mgr Paweł Gąska będzie opowiadał dlaczego filmy oparte na grach są tak słabe.

W niedzielę o 10.00 w Sali popularnonaukowej 3 (Collegium Maius, Sala 207, 1 piętro)  dr hab. Krzysztof Abriszewski będzie pokazywał, że fantastyka to w istocie filozofia uprawiana innymi środkami

W niedzielę od 12.00 w Sali popularnonaukowej 2 (Collegium Maius, Sala 311, 1 piętro), mgr Paweł Gąska będzie przedstawiał pierwszą część historii rozwoju konwencji postapokaliptycznej, zaś o 13.00 w tej samej sali przedstawi również jej drugą część.

W niedzielę o 14.00 w Sali popkulturowej 3 (Wydział Matematyki i Informatyki UMK, Sala 4, 1 piętro) dr hab. Krzysztof Abriszewski będzie opowiadał o wątkach filozoficznych w serialu „Czarne Lustro”

Na tym jednak niedzielne atrakcje się nie kończą, gdyż o 15.00 w herbaciarni Różne i Zen będzie można spotkać się i porozmawiać w dr hab. Krzysztofem Abriszewskim, na wydarzeniu zatytułowanym „Małe spotkanie z Krzysztofem Abriszewskim”

Mamy też coś dla najmłodszych entuzjastów fantastyki spod znaku Gwiezdnych Wojen. Mgr Aleksandra Łuksza – członkini zarówno Spoiler Alertu jak i Polskiej Społeczności Mandalorian Manda’Yaim – przygotowała dwie gry terenowe przeznaczone dla dzieci w wieku od lat 8 do 10:

W piątek o 19.00 w sali Star Wars ( Collegium Maius, Sala 216, 1 piętro) odbędzie się List Gończy, podczas którego najmłodsi będą mogli zasmakować roli łowcy nagród i złapać ukrytego szpiega.

W sobotę o 10.00 również  w sali Star Wars ( Collegium Maius, Sala 216, 1 piętro) odbędzie się Lot przez Galaktykę, gra w której maluchy będą mogły poznać przeróżne planety z uniwersum Gwiezdnych Wojen, na koniec zaś dostaną słodką nagrode za swoje wysiłki.

Gorąco zachęcamy również do udziału w innych atrakcjach dostępnych podczas „Coperniconu”. Więcej informacji o miejscach, cenach i programie znajdziecie na stronie głównej „Coperniconu”: http://copernicon.pl/2017wp/

 

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii, Spoiler Alert | Dodaj komentarz

Fantastycznie i konwentowo – FiF na Coperniconie!

Nowy rok akademicki jeszcze się nie rozpoczął, ale my już startujemy pełną parą. Tym razem możecie nas spotkać na odbywającym się w Toruniu Festiwalu Fantastyki i Popkultury „Copernicon”.  W weekend od 22 do 24. września do Torunia przyjadą miłośnicy fantastyki, gier, seriali, komiksów i animacji – rzeczy które nas również ekscytują. Nie chcemy tylko siedzieć w naszych domach czy gabinetach i pisać do szuflady przemyślenia na temat popkultury. Chcemy o tym porozmawiać w szerokim gronie, pokazać rezultat naszych badań i posłuchać, co inni mają do powiedzenia na ten temat. Konwenty to świetna okazja do takich właśnie spotkań!

Opiekun Koła Naukowego Badaczy Popkultury „Spoiler Alert” i szef wszystkich szefów w projekcie „Fantastyka i filozofia” – dr hab. Krzysztof Abriszewski został zaproszony na Copernicon jako gość specjalny.  Na pewno jednak nie będzie tam sam, gdyż inni Spoilerowicze również mają plany pojawić się na konwencie.  Wkrótce powiemy wam więcej, a tymczasem możecie zajrzeć na http://copernicon.pl/2017wp/ i zobaczyć, jakie jeszcze atrakcje czekają na was na tym konwencie.

Zaszufladkowano do kategorii Spoiler Alert | Dodaj komentarz